| Piłka nożna / Reprezentacja

El. MŚ 2022. Czesław Michniewicz powołał pięciu debiutantów. Którzy z nich zagrają w finale baraży?

Czesław Michniewicz (fot. Getty Images)
Czesław Michniewicz (fot. Getty Images)

Na marcowe zgrupowanie Czesław Michniewicz powołał pięciu debiutantów. Czy w meczu ze Szkocją dojdzie kilku nowych zawodników dostanie szansę? A może któryś z nich odegra rolę w finale baraży o udział w mistrzostwach świata? Do pierwszego spotkania pod wodzą nowego selekcjonera pozostały dwa dni.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Bramka w ostatniej akcji! Szkocja – Polska: wywiady, komentarze...

Czytaj też

Mecz towarzyski Szkocja – Polska. Transmisja meczu reprezentacji na żywo w TV i online (24.03.2022)

Bramka w ostatniej akcji! Szkocja – Polska: wywiady, komentarze...

Selekcjonerzy na "piątkę"


Historia pokazuje, że każdy z selekcjonerów reprezentacji Polski chce wprowadzić w niej nowe porządki. Nawet jeśli nie zmieniali trzonu kadry, zazwyczaj chcieli wprowadzić do niej nowych zawodników. Czasami "starych znajomych" z klubów, w których pracowali wcześniej, a niekiedy zawodników, którzy po prostu pasowali do ich koncepcji, chociaż u poprzedników nie widzieli uznania. Tylko jeden spośród poprzednich pięciu selekcjonerów nie wystawił w meczu podczas pierwszego zgrupowania żadnego debiutanta. Z kolei czterech dało szanse aż pięciu nowym piłkarzom.

Debiutanci podczas pierwszych zgrupowań ostatnich pięciu selekcjonerów


Franciszek Smuda – 5 – Janusz Gancarczyk, Patryk Małecki, Maciej Rybus, Maciej Sadlok, Wojciech Szczęsny
Waldemar Fornalik – 0
Adam Nawałka – 5 – Piotr Ćwielong, Rafał Kosznik, Adam Marciniak, Krzysztof Mączyński, Paweł Olkowski
Jerzy Brzęczek – 5 – Damian Kądzior, Krzysztof Piątek, Rafał Pietrzak, Arkadiusz Reca, Damian Szymański
Paulo Sousa – 5 – Rafał Augustyniak, Michał Helik, Kacper Kozłowski, Kamil Piątkowski, Karol Świderski

Bramka w ostatniej akcji! Szkocja – Polska: wywiady, komentarze...

Czytaj też

Mecz towarzyski Szkocja – Polska. Transmisja meczu reprezentacji na żywo w TV i online (24.03.2022)

Bramka w ostatniej akcji! Szkocja – Polska: wywiady, komentarze...

Santos będzie miał pod górkę? Czeka go trudna przeprawa

Czytaj też

Fernando Santos (fot. Getty Images)

Santos będzie miał pod górkę? Czeka go trudna przeprawa

Michniewicz nie zerwie z tradycją?


Czesław Michniewicz może sprawić, że tradycji (na moment przerwanej) stanie się zadość. Nowy selekcjoner powołał bowiem pięciu zawodników, którzy mogą podczas marcowego zgrupowania zadebiutować w reprezentacji. Są to Kamil Grabara, Patryk Kun, Konrad Michalak, Mateusz Wieteska i Szymon Żurkowski. Pierwszy był już powoływany przez Sousę, natomiast ostatni znalazł się w szerokiej kadrze Adama Nawałki na Mundial 2018. Koniec końców, obaj na debiut wciąż czekają.

O czterech z nich można powiedzieć, że są "dobrymi znajomymi" Michniewicza. To bowiem zawodnicy, którzy często grali w kadrze młodzieżowej pod wodzą trenera. W największej liczbie spotkań wystąpił Grabara (19), ale Wieteska (17), Michalak (15) i Żurkowski (13) pojawiali się często w składzie reprezentacji U21. Z kolei Kun "na radarze" selekcjonera znalazł się niedawno, ale dobrymi meczami w Rakowie wywalczył powołanie. Można się jednak spodziewać, że każdy spośród tej piątki może dostać szansę w najbliższych spotkaniach. Ale bardziej przeciwko Szkocji niż w finale baraży...

Santos będzie miał pod górkę? Czeka go trudna przeprawa

Czytaj też

Fernando Santos (fot. Getty Images)

Santos będzie miał pod górkę? Czeka go trudna przeprawa

Brat wierzy w debiutanta. "Na pewno nie zje go trema"

Czytaj też

Patryk Kun (z lewej) i Dominik Kun (z prawej) (fot. 400mm)

Brat wierzy w debiutanta. "Na pewno nie zje go trema"

Kto zadebiutuje podczas marcowego zgrupowania?


24 marca Polska rozegra mecz towarzyski ze Szkocją. Trudno jednak sobie wyobrazić, że w tym spotkaniu zagra całkowicie rezerwowy skład. Michniewicza czeka bowiem po nim jedno z najważniejszych i najtrudniejszych spotkań kadry ostatnich lat, czyli mecz barażowy ze Szwecją i Czechami o awans na mistrzostwa świata. Selekcjoner raczej nie zdecyduje się na eksperymenty. Na marcowe zgrupowanie powołał 33 zawodników, ale nie jest powiedziane, że każdy z nich dostanie szansę.

Kamil Grabara był "ulubionym" piłkarzem Michniewicza w kadrze U21, gdyż zagrał u niego w największej liczbie spotkań. Po objęciu reprezentacji selekcjoner przyznał, że jego "jedynką" będzie jednak Wojciech Szczęsny. Bramkarz Juventusu na pewno wyjdzie w pierwszej jedenastce na finał baraży. Przeciwko Szkocji także nie powinno go zabraknąć, ale czy na pewno zagra 90 minut? Jeśli zostanie zmieniony w przerwie, może zastąpić go właśnie Grabara, który ostatnio jest w dobrej formie.

Więcej: Duże pieniądze za kadrowicza? "Klub chce na nim zarobić"

Największym zaskoczeniem w kadrze Michniewicza jest Patryk Kun. Choć selekcjoner bacznie śledził występy Rakowa, powołania dla 26-letniego lewego wahadłowego mało kto się spodziewał. Poza nim w kadrze znalazło się jednak przynajmniej trzech zawodników, którzy mogą grać na jego pozycji – Przemysław Frankowski (gra w tym miejscu w Lens), Tymoteusz Puchacz, Arkadiusz Reca (ofensywni boczni obrońcy), a są jeszcze, ustawiani zwykle wyżej, Przemysław Płacheta i Kamil Grosicki... Wszystko zależy oczywiście od planu selekcjonera, ale na razie to mało prawdopodobne, by zawodnik zagrał od początku przeciwko Szkocji oraz pojawił się na boisku w finale baraży.

Więcej: Najlepszy wahadłowy ligi w kadrze. Jak gra debiutant Michniewicza?

Brat wierzy w debiutanta. "Na pewno nie zje go trema"

Czytaj też

Patryk Kun (z lewej) i Dominik Kun (z prawej) (fot. 400mm)

Brat wierzy w debiutanta. "Na pewno nie zje go trema"

Adam Nawałka: mamy bardzo duże szanse, aby pojechać do Kataru

Czytaj też

Selekcjoner Adam Nawałka i Robert Lewandowski (fot. 400mm.pl).

Adam Nawałka: mamy bardzo duże szanse, aby pojechać do Kataru

Większe szanse na grę ma Konrad Michalak, który jest nominalnym prawym skrzydłowym, ale jeśli zagra w kadrze, to prawdopodobnie na prawym wahadle. Można powiedzieć, że jest jedynym piłkarzem obok Matty'ego Casha, który może występować na tej pozycji, gdyż Tomasz Kędziora i Bartosz Bereszyński to "bardziej defensywni" boczni obrońcy i Michniewicz wystawi ich raczej w tercecie z tyłu. Michalak to zawodnik, który nie ma świetnych statystyk, ale bazuje na szybkości i zrywach, które mogą okazać się przydatne. Przeciwko Szkocji prawdopodobnie zagra – jeśli nie od początku, ma duże szanse, by wejść z ławki. A jeśli pokaże się z dobrej strony, może nawet wejdzie z ławki w barażach.

Więcej: Największa niespodzianka powołań. To będzie nowy "Turbogrosik"

Mateusz Wieteska, mimo słabszej formy Legii w większej części sezonu, wydawał się "pewniakiem" w kadrze Michniewicza. Selekcjoner nie ukrywał, że zawodnik, który występował u niego w kadrze U21 oraz stołecznym klubie ma potencjał i umiejętności, które pozwalają mu na powołanie. Trudno się go spodziewać w finale baraży, ale przeciwko Szkocji może zostać sprawdzony. U Sousy dobrze się spisywał tercet Bednarek-Glik-Dawidowicz, ale ostatni z powodu kontuzji nie mógł teraz znaleźć się w kadrze. Kto w takim razie będzie "tym trzecim"? Wszystko wskazuje na to, że będzie to któryś z prawych obrońców – Tomasz Kędziora albo Bartosz Bereszyński. Dlatego Wieteska, o ile może dostać szansę przeciwko Szkocji, w kolejnym meczu ma niewielkie szanse na grę. Chyba że selekcjoner ma na niego pomysł.

Więcej: Prymus Michniewicza. "Trzeba było wyganiać go z treningu"

Choć Szymon Żurkowski jeszcze nie zagrał w kadrze, jego powołanie wydawało się oczywistością. Pomocnik regularnie występuje w Empoli. Od końca listopada regularnie gra w Serie A w pierwszym składzie, a w całym sezonie zdobył pięć bramek i zaliczył dwie asysty. Można powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych postaci drużyny. Dlatego wydaje się, że przeciwko Szkocji powinien zadebiutować, choćby wchodząc w drugiej połowie z ławki. A jeśli się sprawdzi – może nawet zagra w finale baraży? Choć jest w dobrej formie, w środku pola jest duża konkurencja. Ale wejście z ławki w tym spotkaniu nie powinno być zaskoczeniem.

Więcej: "Młode wilki" w natarciu. Ulubieńcy Michniewicza pomogą w barażach?

Adam Nawałka: mamy bardzo duże szanse, aby pojechać do Kataru

Czytaj też

Selekcjoner Adam Nawałka i Robert Lewandowski (fot. 400mm.pl).

Adam Nawałka: mamy bardzo duże szanse, aby pojechać do Kataru

Kontrowersyjny sponsor kadry. "To polska spółka. Pomaga Ukrainie"

Czytaj też

Jakub Kwiatkowski (fot. Getty Images)

Kontrowersyjny sponsor kadry. "To polska spółka. Pomaga Ukrainie"

Podsumowując, największe szanse na debiut w kadrze podczas marcowego zgrupowania mają Żurkowski i Michalak. Występy Kuna i Wieteski są zależne od pomysłów selekcjonera, natomiast Grabary – od tego, czy Szczęsny zagra cały mecz ze Szkocją. Choć możliwych debiutantów jest sporo, teraz nie ma czasu na eksperymenty. Dlatego bardziej można się spodziewać w finale baraży Grosickiego, który ma duże doświadczenie w kadrze niż debiutującego Kuna.

Reprezentacja Polski zagra ze Szkocją 24 marca w Glasgow, natomiast pięć dni później zagra w finale baraży o awans do mistrzostw świata ze Szwecją albo z Czechami. Transmisja w TVP1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV.

Kontrowersyjny sponsor kadry. "To polska spółka. Pomaga Ukrainie"

Czytaj też

Jakub Kwiatkowski (fot. Getty Images)

Kontrowersyjny sponsor kadry. "To polska spółka. Pomaga Ukrainie"

Perła z Bałtyku. Jak wzrastał jeden z największych talentów świata? [REPORTAŻ]
(fot. TVP)
Perła z Bałtyku. Jak wzrastał jeden z największych talentów świata? [REPORTAŻ]

Zobacz też
Nie żyje kibic reanimowany podczas meczu Polaków
Nie żyje kibic, któremu udzielano pomocy podczas meczu w Helsinkach (fot. PAP)

Nie żyje kibic reanimowany podczas meczu Polaków

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Kadra to nie PZPN. Kibic nie da się oszukać [KOMENTARZ]
Michał Probierz i Cezary Kulesza jeszcze razem, ale już osobno? (fot. PAP)
polecamy

Kadra to nie PZPN. Kibic nie da się oszukać [KOMENTARZ]

| Piłka nożna / Reprezentacja 
"Mediacje Kuleszy mogą przynieść tylko więcej problemów" [WIDEO]
Cezary Kulesza (fot. PAP/Piotr Nowak)

"Mediacje Kuleszy mogą przynieść tylko więcej problemów" [WIDEO]

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Laskowski o Probierzu: zagrał va banque i wszystko stracił
Michał Probierz (fot. PAP)
tylko u nas

Laskowski o Probierzu: zagrał va banque i wszystko stracił

| Piłka nożna / Reprezentacja 
"Ulało się ego". Dobitny komentarz byłego reprezentanta [WIDEO]
Robert Lewandowski, Michał Probierz (fot. Getty Images)

"Ulało się ego". Dobitny komentarz byłego reprezentanta [WIDEO]

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Polecane
wyniki
terminarz
Wyniki
10 czerwca 2025
Piłka nożna

Finlandia

Polska

Łotwa

Albania

Rumunia

Cypr

San Marino

Austria

Serbia

Andora

Holandia

Malta

09 czerwca 2025
Piłka nożna

Belgia

Walia

Estonia

Norwegia

Wyspy Owcze

Gibraltar

Chorwacja

Czechy

Terminarz
04 września 2025
Piłka nożna

Kazachstan

14:00

Walia

Gruzja

16:00

Turcja

Litwa

16:00

Malta

Liechtenstein

18:45

Belgia

Luksemburg

18:45

Irlandia Północna

Bułgaria

18:45

Hiszpania

Holandia

18:45

Polska

Słowacja

18:45

Niemcy

05 września 2025
Piłka nożna

Grecja

18:45

Białoruś

Islandia

18:45

Azerbejdżan

Najnowsze
Dosadna wypowiedź po porażce z Gruzją. "Zawiedliśmy jako zespół"
tylko u nas
Dosadna wypowiedź po porażce z Gruzją. "Zawiedliśmy jako zespół"
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
| Piłka nożna / Reprezentacja U21 
Ariel Mosór (fot. Getty Images)
"Mecz nie był taki słaby". Selekcjoner kadry U21 broni drużyny
Adam Majewski (fot. PAP)
"Mecz nie był taki słaby". Selekcjoner kadry U21 broni drużyny
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
Trener zmienił gwiazdę kadry U21 przed końcem. Znamy kulisy decyzji
Mariusz Fornalczyk (fot. Getty Images)
Trener zmienił gwiazdę kadry U21 przed końcem. Znamy kulisy decyzji
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
Koncentracja, wiara i złota maksyma. Polscy piłkarze nadal są w grze
Krótki moment radości w polskim obozie po golu Jakuba Kałuzińskiego z rzutu karnego (fot. PAP)
Koncentracja, wiara i złota maksyma. Polscy piłkarze nadal są w grze
| Piłka nożna / Reprezentacja U21 
Sportowy wieczór (11.06.2025)
Sportowy wieczór (11.06.2025)
Sportowy wieczór (11.06.2025)
| Sportowy wieczór 
Kałuziński: mistrzostwa Europy to gra błędów. Nie powinniśmy tracić w ten sposób
Jakub Kałuziński (fot. TVP Sport)
Kałuziński: mistrzostwa Europy to gra błędów. Nie powinniśmy tracić w ten sposób
| Piłka nożna / Reprezentacja U21 
Euro U21: Polska – Gruzja [MECZ]
Polska – Gruzja. Mistrzostwa Europy Mężczyzn U-21, Żylina. Transmisja online na żywo w TVP Sport (11.06.2025)
Euro U21: Polska – Gruzja [MECZ]
| Piłka nożna / Reprezentacja U21 
Do góry